Fotovoltaické systémy
Princíp
Princíp výroby elektrickej energie zo slnečného žiarenia je vo svojej podstate veľmi jednoduchý.
Slnečné žiarenie dopadne na polovodičový fotovoltaický článok, kde dochádza k fotovoltaickému javu – slnečná energia sa premieňa na jednosmerný prúd.
Takto vzniknutú jednosmernú elektrickú energiu vieme spotrebovať priamo, alebo ju transformujeme na striedavú energiu, ktorá je v našich domácnostiach bežnou súčasťou života.
Typy fotovoltaických systémov
Ostrovné FVS
Slnečná energia nemusí byť úplne postačujúcim zdrojom, preto ideálnym riešením je kombinácia obnoviteľných zdrojov, ktorá nám zabezpečuje energetické potreby počas celého roka. V tomto prípade je využiteľná energia vetra pomocou veternej turbíny a energia tepla pomocou rôznych druhov tepelných čerpadiel. Obnoviteľný zdroj je možné skombinovať aj so záložným generátorom, ktorý funguje na princípe spaľovacieho motoru.
- nepripojené k verejnej distribučnej sieti
- tieto FVS sú vybavené batériovým setom v ktorom sa akumuluje vyrobená el. energia
- využívajú sa hlavne pre rekreačné objekty, respektíve všade tam, kde nie je možnosť pripojiť sa ku verejnej distribučnej sieti (vysielače, monitorovacie stanice ..)
FVS pripojené na verejnú distribučnú sieť (DS)
Tieto systémy sú menej náročné na finančné investície vzhľadom k tomu, že nie sú pri nich potrebné batériové sety. Časť vyrobenej energie (ojedinele všetku) vieme spotrebovať a jej prebytky putujú späť do DS. Podporujeme tak výrobu energií z „čistých“ obnoviteľných zdrojov a celkovo prispievame ku znižovaniu energetickej potreby. Trend ochrany životného prostredia pre budúce generácie je veľmi silný a spotreba energií každým dňom stúpa, preto každý komu záleží na deťoch aj ich budúcnosti premýšľa cestou úspor energií a ich ekologickou výrobou.
Systém pripojený na DS však môže disponovať aj batériovým setom, kde sa akumuluje vyrobená energia. Týmto spôsobom si vieme zabezpečiť čiastočnú (respektíve úplnú) nezávislosť na verejných DS. Najefektívnejším spôsobom je kombinácia obnoviteľných zdrojov.
Hlavné komponenty FVS
1. Fotovoltaické panely
Z praktických skúseností preferujeme použitie panelov od kvalitných výrobcov, pretože tu reálne platí pravidlo „Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci.
Ponuka panelov: (prejsť na katalógy na web stránkach výrobcov)
2. Meniče jednosmernej elektrickej energie na striedavú
Jednofázové a trojfázové meniče
Hybridné meniče
Základnou funkciou hybridných meničov je možnosť výberu energie z obnoviteľného zdroja a zmeny orientácie jej toku Z alebo DO distribučnej sústavy, ukladanie v akumulátoroch, alebo jej priamu spotrebu. Hybridné meniče ukladajú energiu len keď je to nevyhnutné, čiže keď je väčšia výroba energie ako jej spotreba. Hybridné meniče sú budúcnosťou a základným stavebným prvkom pri budovaní fotovoltických inštalácií určených pre vlastnú spotrebu, záložných systémoch a riadení spotreby v inteligentných sieťach.
3. Batériové sety
V ponuke výrobcov batérií je veľké množstvo rôznych typov akumulátorov, ich bližšia špecifikácia sa prispôsobuje vždy konkrétnej požiadavke celého FV systému.
V dnešnej dobe výrobcovia využívajú technológie, ktoré zaručujú minimálnu životnosť batérií viac ako 10 rokov a sú určené práve pre FV systémy.
4. Konštrukcie
Sklonu strechy a typu strešnej krytiny sa prispôsobuje aj typ použitej konštrukcie pre bezpečné uchytenie FV panelu.
5. Ostatný materiál
Sklonu strechy a typu strešnej krytiny sa prispôsobuje aj typ použitej konštrukcie pre bezpečné uchytenie FV panelu.
- elektrické vodiče s dvojitou ochrannou izoláciou vyrobené z UV odolných materiálov
- pripojovacie konektory
- elektrické rozvádzače a istiace prvky
Strešné FVS
Využite Vašu strechu alebo prístrešky aj inak ako len ochranu pred počasím. Potrebujeme od Vás vedieť:
Ponuka panelov: (prejsť na katalógy na web stránkach výrobcov)
- Orientáciu strechy voči svetovým stranám
- Sklon strechy
- Typ strešnej krytiny
- Foto Vašej strechy
- Lokalita v ktorej sa strecha nachádza
Na základe týchto parametrov Vám vyšpecifikujeme možný maximálny výkon FVS a pripravíme Vám cenovú ponuku na kompletnú montáž.
FVS namiesto strešnej krytiny
Ak práve začínate s výstavbou rodinného domu porozmýšľajte nad variantom, ktorý Vám ušetrí náklady na strešnú krytinu.
Prvý fotovoltaický strešný šindeľ na svete.
Systém je založený na premene slnečnej energie využitím fotovoltaických článkov z amorfného kremíku. Vlastný článok je trojvrstvový. To umožňuje využitie celého spektra slnečného žiarenia. Jedna vrstva využíva červenú a infračervenú zložku svetla, druhá vrstva zelenú zložku a tretia vrstva fialovú a ultrafialovú zložku svetla.
Panely sú pružné a ohybné. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu podkladovú konštrukciu. Dajú sa jednoduchým spôsobom montovať namiesto strešnej krytiny (s tým mimo iného súvisí aj úspora nákladov na kúpu a montáž krytiny). Materiál je ľahký, plochý a je možné po ňom chodiť bez toho aby sa poškodil . Vďaka povrchovej úprave majú panely samočistiacu schopnosť, takže ich údržba nie je nutná.
Fotovoltaická krytina TEGOSOLAR je vďaka využitiu amorfného kremíku menej citlivá na horizontálnu a vertikálnu orientáciu, na povrchovou teplotu strechy i na lokálne zatienenie.
Pozrite si výhody, ktoré vás presvedčia prečo práve TEGOSOLAR.
V prípade Vášho záujmu Vám pripravíme cenovú ponuku na kompletnú montáž tohto jedinečného českého výrobku.
FVS ako fasáda
Spoločnosť Schüco, svetová jednotka v oblasti opláštenia budov predstavila revolučné novinky v podobe okenných a fasádnych systémov s tenko-vrstvou solárnou technológiou ProSol TF.
Laicky povedané, fotovoltaické panely už nemusíte umiestňovať len na strechy, ale je možné vytvoriť z nich architektonicky zaujímavé fasádne a okenné systémy, ktoré objektom prinášajú pridanú hodnotu.
Tenko-vrstvá solárna technológie je predurčená pre vertikálne použitie: okená, dvere, posuvné systémy, teplé i studené fasády, zasklenie svetlíkov …
Zaujal Vás tento systém ? Kontaktujte nás a my pre Vás navrhneme efektívne riešenie pre rekonštrukciu budovy alebo výstavbu úplne nového projektu.
FVS s priamou výrobou teplej vody
Kde sa dá vyrobená elektrická energia uskladniť bez veľkých investícií ? Predsa do vody, do nádoby ohrievača vody, ktorý na ohrev používa elektrickú energiu vyrobenú z fotovoltaických panelov.
Patentované ovládanie jednosmerného prúdu, ktoré používa slovenská firma Logitex, sa dá použiť okrem ohrevu vody aj pre kúrenie, ktoré je pripojené ku zdroju z fotovoltaických panelov.
Sme autorizovanou firmou, ktorá pre Vás zabezpečí kompletnú montáž tohto slovenského výrobku.
- Pozrite si produkty firmy LOGITEX priamo v katalógu
Nemáte jasnú predstavu? Poradíme vám.
Nájdime spolu efektívnejšie riešenie pre vás. Namiešame vám vhodnú kombináciu 4 základných zdrojov energie: slnka, vody, zeme a vetra. Pomôžeme s financovaním.